Pókhálók a gyepen. Pókok meg sehol…
A tartósan nedves, esős nyári idő melegágya a gyep gombák által okozott betegségeinek. Ilyen gombás fertőzés nyomait láthatjuk, amikor a nyári reggeleken pók nélküli pókhálók jelennek meg gondosan ápol gyepünkön.
A pókhálónak tűnő szövedék a talaj közelében szinte behálózhatja a felszínt. A nap folyamán aztán ezek a hálók eltűnnek, de a következő reggeleken ismét megjelennek.
A vékony szövedék, amit láthatunk az nem más, mint gombák tenyésztestét felépítő sejtfonalak vékony szálai a micéliumok. A „pókhálók” vagy vattapamacsszerű képződmények több nyári gyepbetegség kísérő jelenségei között is fellelhetők. A betegség tünetek idővel, nyálkásodással, fűelhalással járhatnak együtt, ezért ezek ellen még időben védekezni kell.
A védekezés, de még inkább a megelőzés hatékony módszere lehet az emBIO aktivált mikrobiológiai készítmény alkalmazása a gyepek ápolása, kezelése során. Az emBIO-ban olyan jótékony hatású baktériumok és gombák életközössége található, melyek a talajba, gyep felületére jutva felszaporodnak és a patogén, betegségeket okozó gombákat az adott élőhelyről kiszorítják, azok táplálékforrásait felélik.
A füvesítés előtti és az évenkénti, kora tavaszi talajoltás mellett rendszeres kezelést is végezzünk 1:300 arányú emBIO : víz oldattal locsoljuk be a gyepet. Öntöző rendszerekben 1:1000 arányú hígításban használhatjuk fel a gyepek és a kert öntözésére.
Dísz- és sportgyepek gombamentesen tartására, gombás foltok kezelére kiváló, olcsó és környezetbarát megoldás az emBIO használata, mely egyben a gyepre más téren is előnyösen hat:
Már néhány kezelés után a gyep dúsabb és egészségesebb lesz, stressztűrő képessége fokozódik, ellenállóbbá válik a környezeti hatásokkal szemben
A talaj tápanyag ellátottsága és az természetes talajélet intenzitása fokozódik
A kezelések hatására a növényzet szöveti állománya erősebb és ellenállóbb, a növények levele és a gyep zöldebb lesz nemezesedés kisebb mértékű (emBIO hatására a növényi maradványok gyorsabban lebomlanak) kevesebb levegőztetésre van szükség (munkamegtakarítás) öntözővíz szükséglet csökken (fejlettebb gyökérzet és a javuló talajszerkezet miatt) golfgyepeknél a gyep (golflabda) sebessége magasabb fűnél is megmarad (sűrűbb a gyep), ezért ritkábban kell nyírni
Alkalmazási ajánlás:
- 1:200 hígításban stressz esetén, 2-3x alkalom/hét, majd hetente 1x alkalom/hét (betegség esetén 6-8 héten át)
- 1:300 hígításban fenntartásra (hetente)
- 1,5 liter emBIO/ha/alkalom 1:200 hígításban nem harmatos fűre, reggel vagy este
A golfpályán a lyukak környékén a gyep javítására 1/3 rész fűmag, 1/3 rész Bokashi (az emBIO szilárd fázisú oltóanyaga), 1/3 rész homok. Tápanyagutánpótlás: emBIO komposzt ½ cm-nél kisebb részecskemérettel.
Ne feledjük: a gombás gyepbetegségek közös vonása a meleg nedves időben való terjedés, viszonylag nagy agresszivitás, a fertőző képességet és a pusztító jelleget tekintve.
A betegségeket mindig könnyebb megelőzni, mint kezelni!